Minnesota Alliance with Youth

AmeriCorps Promise Fellow Host Sites

During the 2015-2016 term, AmeriCorps Promise Fellows are serving at the following Host Sites:









Statewide Partner Network (SPNs)


Fergus Falls Public Schools

Moorhead Schools (Moorhead High School and Horizon Middle School)

Venture Youth Alliance and Cultural Diversity Resources

Voyageurs Expeditionary School


A.I. Jedlicka Middle School (Proctor, MN)

Boy & Girls Clubs of the Northland (Goldberg Family Branch and Lincoln Park Branch)

Duluth Public Schools (Denfeld High School, East High School, Lincoln Park Middle School, Ordean East Middle School, and the Office of Education Equity)

Ely Community Resource

Harbor City International School

Men As Peacemakers – Girls Restorative Program

Neighborhood Youth Services (Duluth) 

Northern Lights Community School

United Way of 1000 Lakes

Vermilion Country School


Avalon School

Banyan Community Center

Bhutanese Community Organization of Minnesota 

Burnsville ALC

Centennial Middle School

Community Mediation & Restorative Services, Inc.

Coon Rapids High School

East Metro Integration District

Eastern Carver County Schools

El Colegio Charter School

Emma’s Place

Forest Lake – Century Junior High

Fridley Public Schools (Fridley High and Fridley Middle)

Guadalupe Alternative Programs

Hastings Middle School

Henry Sibley High School

High School for Recording Arts

Hopkins Community Education

Intermediate District 287

Keystone Community Services

Laura Jeffrey Academy

Maple Grove Junior High School

Minneapolis American Indian Center (Ginew/Golden Eagle Program)

Minnesota Internship Center

Minneapolis Public Schools Check & Connect (Andersen United Community School, Anishinabe Academy, Anthony Middle, Anwatin Middle, Broadway at Longfellow, Edison High, Folwell Performing Arts, Green Central Community, Patrick Henry High, Hmong International Academy, Jefferson Community School, Lake Nokomis Community School- Keewaydin, Lucy Craft Laney Community, Nellie Stone Johnson Community, North Community Center, Northeast Middle, Olson Middle, Roosevelt High, Sanford Middle, Seward, South High, Southwest High, Anne Sullivan Communication Center, Washburn High, Wellstone International High)

New Millennium Academy

Northside Achievement Zone

Northeast Youth & Family Services

Orono Community Education

Paladin Career and Technical High School

Prairie Seeds Academy

Robbinsdale Middle School

The Sanneh Foundation

Sojourner Truth Academy

St. Paul Public Schools (American Indian Magnet School, Battle Creek Middle, Farnsworth Aerospace, Highland Park Middle, Humboldt Secondary, Murray Middle, Office of Family and Community Engagement, Open World Learning)

Stillwater Area Public Schools

Waconia School District (Clearwater Middle School, Waconia High School)

White Bear Lake Area High School (North Campus)

White Bear Area YMCA

Women’s Initiative for Self-Empowerment


Boy & Girls Clubs of Blooming Prairie

Boy & Girls Clubs of Rochester

Cannon River STEM School

TriCity United/LeCenter Schools

Northfield Schools (Carleton, HCI/Arcadia, Key/Union of Youth, Northfield ALC, Northfield High, Northfield Middle)




Lester Prairie School District

Pine River-Backus

St. Cloud Schools (North Junior High, South Junior High)

Willmar Public Schools- Area Learning Center

Statewide Partner Network

Children’s Defense Fund of Minnesota

Community Mediation & Restorative Services, Inc. 

Duluth Public Schools

Ignite Afterschool

Intermedia Arts

Legal Rights Center

Mentoring Partnership of Minnesota

Minnesota Alliance With Youth

Minnesota Department of Education

National Youth Leadership Council


Interested in hosting an AmeriCorps Promise Fellow? Learn more about becoming a Host Site here!